Erotiskā literatūra aiz sabiedrībā vispārpieņemto normu robežām.

Erotiskās literatūras žanrs var tikt uzskatīts par vienu no senākajiem un nozīmīgākajiem literatūras žanriem vēsturē, neatkarīgi no tā, vai pirmo erotisko darbu 1. gadsimtā Romā uzrakstīja Petronijs vai laika posmā no 3.-5. gadsimtam “Kamasutru” Indijā uzskribelēja Vatsjanans.  Gadsimtiem ilgi erotiskās literatūras autori bieži vien pretrunīgā un atklātā veidā ir pētījuši cilvēku attiecības. Šeit gribētos minēt Jukio Mišimas “Marķīze de Sada” vai rakstnieka D.H.Lorensa darbus. Latvijas kontekstā pie iepriekš minētajiem darbiem nebaidos pieminēt arī manu autordarbu – duoloģiju “Svētulis”. Vienaldzīgo nav. Vieni to uzskata par seksualitātes atbrīvošanu, tajā pat laikā citi – baidās par iespējamo dehumanizāciju un neveselīgu attiecību pasludināšanu par normu.

Padomju laika represijas, dzelzs priekškars un citi ilgstošie sabiedrības aizliegumi attiecībā uz seksualitāti radīja neizpratni sabiedrībā, sabiedrības seksuālo vajadzību apslāpēšanu un noliegšanu, kā arī stigmatizāciju par dažādiem ar erotiku saistītiem tematiem. Neskatoties uz to, erotiskā literatūra pēdējās desmitgadēs pasaulē ir kļuvusi par nozīmīgu instrumentu iepriekš minēto ierobežojumu pārvarēšanā. Erotiskā literatūra ļauj sabiedrībai izzināt savas vēlmes, apstrīdēt sociālās normas un pieņemt iekļaujošāku skatījumu uz dažādām seksuālajām pieredzēm. Šī literatūra kļūst par izglītības, personīgās atklāsmes un pašpārliecības veicināšanas līdzekli, atbalstot ķermeņa pozitīvismu, dažādību un seksuālās izpausmes brīvību.

Erotiskā literatūra tiek iedalīta vairākos apakšžanros. Populārākie – romantiskais, vēsturiskais, BDSM, LGBTQ+ un fantāzijas žanrs. Katrs minētais žanrs sniedz unikālu skatījumu uz indivīda vēlmēm. Daudzās kopienās seksualitāte gadsimtiem ilgi tika uzskatīta par privātu vai pat apkaunojošu tēmu. Erotiskās literatūras žanrs atspoguļo seksualitāti kā normālu, daudzveidīgu cilvēku dzīves sastāvdaļu; intimitātes dažādās šķautnes, bet bez sabiedrības nosodījuma. Šādu darbu lasīšana piedāvā lasītājiem drošu vidi, ļaujot izzināt fantāzijas, izprast savas vēlmes un robežas bez reāliem riskiem. Šāda izzinoša satura lasīšana pāriem var kalpot par iedvesmas avotu, lai ieviestu jaunas vēsmas savās attiecībās, uzlabotu intīmo attiecību kvalitāti un stiprinātu saikni starp partneriem.

Izklaides industrijā uzsvars bieži tiek likts uz nereāliem skaistuma standartiem, kas var radīt zemu pašnovērtējumu, nedrošību, problēmas sevi pieņemt tādu, kāds esi.  Latvijā daudz ir dzirdēts par sieviešu zemo pašapziņu. Neskatoties uz universāliem skaistuma standartiem, erotiskā literatūra parāda dažādas ķermeņa formas, vecumus un fiziskās īpašības, uzsverot, ka pievilcība nav ierobežota ar vienu konkrētu standartu. Šī daudzveidība motivē cilvēkus pieņemt savu ķermeni un veicina pašpārliecību. Tādi darbi kā “Greja piecdesmit nokrāsas” ir padarījuši erotisko literatūru pieejamāku plašākai auditorijai un rosinājuši diskusijas par indivīdu seksualitāti un vēlmēm. Tas iedvesmo arī mani un citus jaunos erotiskā žanra darbu autorus izpētīt jaunus šī žanra aspektus. Erotiskā literatūra palīdz izzināt katra cilvēka vēlmes un veicina sabiedrības priekšstatus par seksualitāti. Tā ir iespēja gan lasītājiem, gan autoriem izpētīt savas robežas, izprast savu seksualitāti un uzzināt par citu sabiedrības locekļu intīmo pieredzi.


SATURS PAREDZĒTS 18 +

This will close in 10 seconds